Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (Privathaftpflichversicherung)

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – chroń Ciebie i Twoje prywatne mienie

Ustawodawca mówi: „Każdy, kto umyślnie lub w wyniku zaniedbania narusza życie, ciało, zdrowie, wolność, własność lub jakiekolwiek inne prawa innej osoby, jest zobowiązany do zrekompensowania drugiej osobie powstałej szkody.” Wyciąg z § 823 BGB

Z tego powodu odpowiedzialność osobista jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń prywatnych. Zapewnia Tobie, jako osobie prywatnej oraz osobom współubezpieczonym z Tobą, ochronę przed konsekwencjami finansowymi poprzez m.in .:

Uszkodzenie mienia (np. Uszkodzenie, zniszczenie lub zniszczenie mienia osób trzecich)

Obrażenia ciała (np. Obrażenia, uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ludzi)

Strata finansowa w wyniku obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia (np. Utrata zarobków)

Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ważne?

Każdy, kto umyślnie lub w wyniku zaniedbania wyrządza szkodę innej osobie, zobowiązany jest zapłacić za wynikłą szkodę. Dotyczy to drobnych uszkodzeń, takich jak rozlanie kieliszka czerwonego wina na dywan znajomego lub przypadkowe uszkodzenie okna sąsiada podczas gry w piłkę jak również przy dużych uszkodzeniach, gdzie np. ludzie są ranni lub giną. Wystarczy nieostrożny krok na ścieżce rowerowej, aby rowerzysta musiał nas ominąć i upadł nieszczęśliwie. Dlatego: jesteś odpowiedzialny nieograniczoną kwotą, a w najgorszym przypadku przez całe życie.

Każdemu może się zdarzyć mały wypadek. Aby konsekwencje nie oznaczały Twojej ruiny finansowej, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest dla Ciebie niezbędne. Ponadto nie tylko ubezpieczalnia reguluje szkodę, ale także sprawdza, czy i w jakim zakresie istnieje obowiązek odszkodowania, broni Ciebie przed nieuzasadnionymi roszczeniami odszkodowawczymi oraz oferuje ochronę prawną w przypadku nieuzasadnionych roszczeń odszkodowawczych.

Ubezpieczenie OC dla zwierząt (Tierhaftpflichversicherung)

Ustawodawca mówi: „Jeżeli zwierzę zabije człowieka, wyrządzi krzywdę na ciele lub zdrowiu człowieka albo coś wyrządzi, wówczas osoba trzymająca zwierzę jest obowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej osobie poszkodowanej”. 833 BGB Odpowiedzialność właściciela zwierzęcia.

W wielu krajach związkowych odpowiedzialność za psa jest już obowiązkowa dla wszystkich ras. W innych krajach odpowiedzialność za psa dotyczy tylko niektórych ras. W każdym razie warto wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności za psa, aby zabezpieczyć się przed szkodami, które może spowodować Twój pies.

Nie ma znaczenia, czy jest to mały czy duży pies, czy jest stary czy młody. W Niemczech jesteś odpowiedzialny jako właściciel psa, nawet jeśli nie jesteś winny lub nie byłeś w tym momencie obecny.

Psy mogą szybko zranić się nawzajem, przypadkowo ugryźć innych ludzi lub np. przewrócenie się rowerzysty przez psa.

Ubezpieczenie OC psa chroni Cię przed egzystencjalnymi roszczeniami odszkodowawczymi w przypadku:

Uszkodzenie ciała (np. Uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć)

Uszkodzenie mienia (np. Zniszczenie mienia osób trzecich)

Strata finansowa w wyniku obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia (np. Utrata zarobków)

Obowiązkowe ubezpieczenie właścicieli psów w każdym kraju związkowym

Hundehaftplicht Bundesland
Obowiązkowe ubezpieczenie Berlin, Hamburg, Niedersachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thüringen
Obowiązkowe ubezpieczenie dla niebezpiecznych psów Baden-Württemberg, Brandenburg, Bremen, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Sachsen
Na wniosek władz Bayern
Zalecana Mecklenburg-Vorpommern